Haber

Kırgızistan ile Katar arasında 13 alanda işbirliği belgesi imzalandı

Kırgızistan hükümeti ile Katar hükümeti arasında savunma, kültür, finans, spor, sağlık, afet ve bankacılık alanlarında işbirliğini öngören 13 belge imzalandı.

Orta Asya çeşidi kapsamında Kırgızistan’ı ziyaret eden Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamed Al Sani, Kırgızistan Devlet Başkanı Sadir Japarov tarafından resmi törenle karşılandı.

Caparov ve Al Sani, heyetler arasında bire bir görüşme gerçekleştirdi.

Heyetler arası görüşmede konuşan Caparov, Katar Emiri Şeyh Tamim’in Kırgızistan ziyaretinin “tarihi anlam” taşıdığını belirtti.

Bunun Arap dünyasından Kırgızistan’a 30 yıl aradan sonra ilk ziyaret olduğunu kaydeden Caparov, Katar Emiri’nin ziyaretinin ikili ilişkilerde yeni bir dönem başlatacağına inandığını kaydetti.

Katar Emiri Şeyh Tamim, Kırgızistan’ın stratejik projelerin uygulanmasında yatırımcı olarak yer alma teklifini değerlendirmeye hazır olduklarını söyledi.

Görüşmelerin ardından Kırgızistan hükümeti ile Katar hükümeti arasında savunma, kültür, finans, spor, sağlık, afet ve bankacılık alanlarında iş birliğini öngören 13 belge imzalandı.

“Katar ile siyasi diyaloğu geliştirmek istiyoruz”

Ziyareti gazetecilere pahalıya mal eden Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev, Arap dünyasının tarihte ilk kez Kırgızistan’ı ziyaret ettiğini belirtti.

Kulubayev, baş başa ve heyetler arası görüşmelerde Kırgızistan ile Katar arasındaki siyasi diyaloğun geliştirilmesi, ekonomi, altyapı, yeşil ekonomi, turizm ve insani konuları ele aldıklarını söyledi.

Arap dünyasının Orta Asya ve özellikle Kırgızistan’a ilgi duymasının “önemli” olduğunu vurgulayan Kulubayev, Katar’dan Kırgızistan’a uçuşların başlatılması ve vize kolaylığı sağlanmasını teklif ettiklerini söyledi.

cemisgezekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu