Haber

Cezayir ve Ürdün İlişkileri Güçlendirmek İçin 5 Anlaşma İmzaladı

CEZAYİR, 5 Aralık (Xinhua) — Cezayir ve Ürdün, Pazar günü Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebboune ve konuk Ürdün Hükümdarı II ile bir araya geldi. Abdullah’ın eşbaşkanlığında başkent Cezayir’de düzenlenen törenle 5 anlaşma imzalandı.

Anlaşmalar ayrıca ikili siyasi istişareler için bir mutabakat zaptı (MoU), diplomatik pasaport hamilleri için karşılıklı vize muafiyeti anlaşması ve iki ülkenin diplomatik kurumları arasında bir mutabakat zaptı içeriyordu.

İki ülke ayrıca Cezayir ve Ürdün resmi haber ajansları arasında ortak bir işbirliği programı oluşturma ve uygunluk sertifikalarını ve denizcilere yönelik denizcilik eğitim programlarını karşılıklı olarak tanıma konusunda da mutabık kaldı.

Pazar günü erken saatlerde görüşmelerde bulunan Cezayirli ve Ürdünlü bakanlar, ticaret de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda ikili ilişkileri geliştirmenin yollarını tartıştılar.

Cezayir ve Amman, ikili çıkarları ilerletme isteklerini gösterdiler. Cezayir Haber Ajansı APS’nin bildirdiğine göre Ürdün, 2021’de toplam 219,24 milyon ABD dolarına ulaşan ticaretle Cezayir’in Arap bölgesindeki altıncı en büyük ticaret ortağı haline geldi.

Ürdün Kralı II. Abdullah, Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun’un davetlisi olarak Cumartesi akşamı resmi bir ziyaret için Cezayir’e gelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu